Predavanja o kineskoj kulturi decembar 2022. godine

Institut Konfucije u Beogradu i Biblioteka grada Beograda organizuju cikolus predavanja o kineskoj kulturi u novembru 2022. godine

7. decembar 2022. u 19 časova

Kineska akupresura za uobičajena oboljenja
Filip Manja

Naučićemo kako da jednostavnim tehnikama akupresure i samomasaže pomognemo sebi i drugima da reše uobičajena oboljenja: prehlade, probleme sa sinusima, varenjem, mučnine, glavobolje, menstrualne bolove, itd.

14. decembar u 19 časova

MITSKA BIĆA I ČAROBNI PREDMETI U KINESKIM I JAPANSKIM BAJKAMA
Prof. Dr Nada Maćig Sekulić

Iako se bajka u svom klasičnom i distinktivnom folklornom izrazu pojavljuje prevashodno kao evropska bajka, svet mašte, u kome ona nastaje, nikada nije poznavao granice među narodima, te je poreklo svake bajke u osnovi multikulturalno i kao takvo je utkano u folklorne tradicije različitih naroda. Bajka je priča „za svakog i ni za koga“ – ona nije namenjena nekoj posebnoj društvenoj grupi, već biću mašte u svima nama.
Predstavljanje nekih od najpoznatijih kineskih i japanskih bajki (neuatorizovanih priča o fantastičnim bićima i događajima ustanovljenih na folkloru i religiji ovih naroda), kao sto su Urashima Taro, Momotaro, Priča o princezi Kaguyi, Legenda o beloj zmiji, Prelepa ćerka Liu-Kunga, Priča o osam besmrtnika, omogućava nam pristup ovim kulturama prečicom.
Čudesno se na neposredan način očituje u mašti svake osobe pojedinačno, omogućujući nam da proputujemo putevima koje određuje geografija mašte, da se suočimo sa najstrašijim demonima, kao i sa vilinskim dušama, da lično oprobamo magične predmete sa prepoznatljivim azijskim obeležjima i da upoznamo duh drugih naroda daleko prisnije nego što bismo mogli krećući se brodovima, avionima i šetajući betonskim gradovima.

21. decembar 2022. u 19 časova

Lao Ci i Heraklit: priča o daou i logosu
Prof. dr Radosav Pušić

Veze antičke Grčke i antičke Kine nije moguće prikazati samo kroz prizmu dva mislioca, ali je to svakako korak u dobrom pravcu. Govoreći o šestom veku stare ere, kada su, kako tvrde istoričari, živeli Lao Ci i Heraklit, računam na nekoliko pretpostavki koje se čine bitnim za razumevanje kako onog vremena, tako i njihove filozofije.
Prvo, materijalno-energetski oblik našeg tela jeste vidljiva, prolazna ili ograničena pojava naše nevidljive, nematerijalne, neuništive, svesne ili smisaone suštine. Prema tome, rađanje i smrt ne predstavljaju nastanak i nestanak naše suštine već pojave. Naša esencija ili svest uvek postoji bez obzira da li reflektuje svoju pojavu, tj. da li se nalazi u telu i aktivnoj, fizičkoj fazi razvoja ili egzistira u svojoj bespojavnoj, nefizičkoj dimenziji.

Biblioteka grada Beograda, Odeljenje umetnosti

Prijavite se na naš newsletter

Uspešno ste se prijavili na našu newsletter listu.

Došlo je do greške prilikom slanja vašeg zahteva. Molimo pokušajte ponovo.

Institut Konfucije će koristiti informacije koje pružite u svrhu kreiranja newsletter liste i slanja informacija o aktuelnim događajima.