Onlajn predavanje: Unutrašnja strana taiđija (prof. dr Nada Maćig Sekulić)

Institut Konfucije u Beogradu i Biblioteka grada Beograda pozivaju vas na onlajn predavanje Unutrašnja strana taiđija

Kineske borilačke veštine, uključujući i taiđi, tesno su povezane sa drevnom i kompleksnom tradicijom i kulturom Kine i nikako se ne mogu svesti samo na telovežbu ili tehnike borenja. Izvesno je da su u Kini praktikovane borilačke veštine  povezane sa umećem perfomansa, sa umetnošću, medicinom i unutrašnjom alhemijom još pre mnogo hiljada godina, o čemu su ostavljeni zapisi još na zidovimapećina,a kasnije na freskama, skulpturama, kao i u pisanim izvorima.Tek sa jačanjem kineske države, borilački stilovi su kanonizovani u skladu sa strogim vojnim potrebama države.Istovremeno,  u narodu su nastavljene prakse telesnog i duhovnog kultivisanja koje su u sebi objedinjavale medicinu, negovanje “unutarnjeg eliksira” (neidan), akrobatiku i ples (baixi), kinesko rvanje (jiaodi) i različite borilačke forme, poput borilačkih stilova zasnovanih na pokretima životinja (xiangxing).  Taiđi je poreklom vezan upravo za tu struju razvoja borilačakih stilova. Iako je njegova standardizacija praktično još uvek u toku i izražava se kroz danas prepoznatljivo izdvajanje nekoliko osnovnih stilova zastupljenih u različitim delovima Kine, kao i kroz sportsku standardizaciju njegovih osnovnih komponenti (tao quan, tui shou, san shou), njegove forme su složenije i povezane su sa legendarnim monahom Chang San Fengom iz 14. veka, koji je taiđi uspostavio kao borilačku nei dan (unutrašnju, spiritualnu) praksu, čije se filozofske osnove mogu naći u Knjizi mena (Yi jing). Iako je za sve kineske vidove borenja izuzetno važna i vera (xin) i etikecija (li), odnosno, negovanje duše, karaktera i svesti o značaju odgovornosti prema zajednici, u tai ji-u su ovi zahtevi ili “vrline” podignute na nivo duhovnog samoostvarenja, jedinstva čoveka sa celokupnim kosmosom. Počivajući na nekoliko složenih filozofskih i metafizičkih principa – dao (put), wu (prazno), wu wei (delovanje iz praznog, dopuštanje prirodi da deluje), tai yi (protok energije, vrhunsko umeće promene), liang yi (komplementarnost suprotstavljenih principa) i wu xing (pet evolutivnih faza, pet pravaca kosmičkog kretanja, pet elemenata) – taiđi danas predstavlja ne samo “filozofiju u pokretu”, već i riznicu najvrednijih sadržaja kineske civilizacijske matrice.

Predavanje će biti dostupno na youtube kanalu Institut Konfucije u Beogradu od 30. aprila, nadamo se da ćete uživati.

Prijavite se na naš newsletter

Uspešno ste se prijavili na našu newsletter listu.

Došlo je do greške prilikom slanja vašeg zahteva. Molimo pokušajte ponovo.

Institut Konfucije će koristiti informacije koje pružite u svrhu kreiranja newsletter liste i slanja informacija o aktuelnim događajima.