U GO Vračar održano predavanje pod nazivom ,,Odsustvo boja u tradicionalnom kineskom slikarstvu“

27. februara 2020. godine, Institut Konfucije u Beogradu je u GO Vračar održao predavanje pod nazivom Odsustvo boja u tradicionalnom kineskom slikarstvu. Predavanje je držao prof. dr Radosav Pušić, direktor Instituta Konfucije u Beogradu.

Posetioci su se na ovom predavanju upoznali sa pričom o kineskom slikarstvu, slikarstvu tušem, kao i velikim kineskim slikarima. Tema predavanja bila je odsustvo boja kao veoma važan element u kineskom slikarstvu, element koji jednom umetničkom delu daje sjaj.

Posetioci su takođe čuli priču i o važnosti tehnike disanja prilikom slikanja. Profesor Pušić je istakao vezu uma, duha i tela prilikom ispisivanja kineskih karaktera i slikanja na pirinčanom papiru i objasnio posetiocima zašto je važno poštovati određene principe kako bi se neki zadatak obavio na što bolji način.

“学而不思则罔 ,思而不学则殆”

,,Učiti a ne misliti je iluzorno,
misliti a ne učiti je opasno."

孔子
Konfucije