Radionice kineskih lampiona u osnovnim i srednjim školama u Beogradu i Nišu

Povodom obeležavanja Praznika lampiona, u osnovnim i srednjim školama u Beogradu i Nišu organizovane su radionice pravljenja kineskih lampiona.

Praznik lampiona (元宵节 Yuánxiāojié), slavi se petnaestog dana prvog meseca lunarne godine. To je ujedno i poslednji dan proslave kineske Nove godine. Ove godine, Praznik lampiona slavio se 19. februara, te je nastava kineskog jezika tokom februara i marta protekla u duhu ovog praznika.

Tokom ovog praznika, ljudi se druže pripremajući i noseći lampione, a posebnu radost predstavlja aktivnost rešavanja zagonetki na lampionima, koja se na kineskom zove 猜灯谜 cāidēngmí. U drevnoj Kini, carevi službenici nisu smeli direktno da iznose caru svoje predloge, kako ih car ne bi kaznio ukoliko mu se neki predlog ne bi dopao. Dosetili su se da se koriste zagonetkama, pa ukoliko se caru predlog ne bi dopao, mogli bi da kažu da je to bila samo jedna zagonetka, i da je car prosto nije dobro razumeo. Vremenom su se zagonetke zadržale kao vrsta razonode na dvoru, a neke su bile toliko teške da su ljudi na dvoru za njih rekli da su teže od borbe sa tigrovima.

Učenici kineskog jezika su se na ovim radionicama pokazali kao vrsni mislioci, te su uspeli da reše sve zagonetke koje su im nastavnici kineskog jezika zadali.

Učenici OŠ Duško Radović pokazuju svoje lampione

Najmlađi učenici kineskog jezika su se odlično snašli u izradi kineskih lampiona

Učenici Trinaeste beogradske gimnazije pokazuju svoje lampione

Učenici OŠ Laza Kostić pokazali su veliko interesovanje za ovu radionicu