Druga međunarodna sinološka konferencija „Širenje kineskog jezika i kulture”

Institut Konfucije je od 23. do 25. novembra 2012. godine organizovao drugu međunarodnu sinološku konferenciju „Širenje kineskog jezika i kulture”. Na ceremoniji otvaranja govorili su ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, prof. dr Žarko Obradović, prorektor BU, prof. Miodrag Popović, i ambasador NR Kine u Srbiji, njegova ekselencija Džang Vansjue. Skupu je prisustvovalo preko 70 učesnika, od kojih su sa referatom bili naučnici iz: Srbije, NR Kine, Rusije, Amerike, Slovenije, Bugarske i Švajcarske. Ministar Obradović je istakao da je saradnja Srbije i Kine na polju kulturne saradnje dve zemlje na vrlo visokom nivou. Ova međunarodna konferencija imala je veliki uticaj kako na srpsku univerzitetsku sredinu, tako i na sve ljubitelje kineske kulture. Ambasador NR Kine, Džang Vansjue, istakao je u svom govoru da je Institut Konfucije, za šest godina svoga rada, postao značajno mesto i „kineski prozor u svet Srbije” za učenje kineskog jezika i širenje kineske kulture među mladima Srbije. Posebno je istakao da Institut Konfucije igra važnu ulogu u širenju kineskog jezika i kulture i produbljivanju prijateljstva NR Kine i Srbije. Ovaj događaj propratili su brojni kineski mediji kao što su: Guanming žibao, Kineski internacionalni radio, Agencija Sinhua. Brojni domaći mediji i sajtovi preneli su vest o održavanju ovog međunarodnog skupa u organizaciji IK-a.

II sinoloska konferencija 1

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, prof. dr Žarko Obradović