Proslava kineske Nove godine (2012)

Institut Konfucije u Beogradu je tokom Kineske Nove godine organizovao nedelju kineskog filma

Kako bi građanima dočarao atmosferu kineskog tradicionalnog praznika i omogućio bolje razumevanje tradicionalnih kineskih običaja, Institut Kofucije u Beogradu je povodom Kineske Nove godine u saradnji sa knjižarom „Plato” organizovao nedelju kineskog filma. Od 18. do 24. januara u knjižari Plato „Ilegala“ prikazano je sedam kineskih filmova: „Jip man“, „Unutrašnji poslovi“, „Crvena polja sirka“, „Pekinški bicikl“, „Raspoložen za ljubav“, „Klopa, piće, čovek, žena“ i „Svet bez lopova“. Veliki broj mladih ljudi je posetio knjižaru Plato tokom nedelje kineskog filma. Svakodnevno je tridesetak ljudi prisustvovalo projekciji filmova koji govore o kineskim borilačkim veštinama, kineskom kulinarstvu, kineskoj tradicionalnoj odeći itd. Prikazani filmovi privukli su veliku pažnju ljubitelja kineske kinematografije.

Nedelja filma 2012 Plato „Ilegala“ tokom projekcije filma

Na dan Kineske Nove godine, 23. januara, nakon prikazivanja filma Institut Konfucije je pozvao kineskog kuvara da posebno za posetioce nedelje kineskog filma pripremi kineske valjuške i prolećne rolnice. Jedan deo posetilaca je razgovarao o prikazanom filmu, uživao u kineskoj hrani i sa velikim interesovanjem učio da koristi kineske štapiće tokom jela. Zajedno sa prisutnim Kinezima posetioci su u lepoj atmosferi proslavili kineski tradicionalni praznik.

nkf 2012 2

nkf  2012  3 Razgovori o prikazanom filmu i konzumiranje kineske hrane pomoću štapića

Nedelja kineskog filma je jedna od aktivnosti u nizu koje organizuje Institut Konfucije povodom Kineske Nove godine. Tokom nedelje kineskog filma, dvesta posetilaca je prisustvovalo projekciji filmova. Institut Konfucije će u saradnji sa Novobeogradskom kulturnom mrežom tokom februara organizovati dane Kine gde će u nekoliko različitih tematskih celina biti prikazana kineska kaligrafija, muzika, filmovi i kinesko kulinarstvo.