Srednjoškolci pravili rezbarije od papira i kineski čvor

Umetnost rezanog papira (剪纸, jianzhi) je kineska veština sečenja i oblikovanja papira. Papir je izumeo Caj Lun za vreme dinastije Han (206 p. n. e. – 220 n.e.), koji se pokazao kao fleksibilan i prilagodljiv za svaku vrstu oblikovanja. Papirne rezbarije imaju dugu tradiciju u Kini i neizostavni su dekor u kineskim kućama.

Kineski čvor (中国结, Zhongguojie) je narodna rukotvorina koja zazuzima značajno mesto u umetničkom i estetskom svetu Kine. On je nastao u drevno vreme kada još nije postojalo kinesko pismo, pa su Kinezi uz pomoć čvora „zapisivali” važne događaje: za male događaje mali čvor, dok se za velike događaje vezivao veliki čvor.

Učenici XIII i Matematičke gimnazije, koji uče kineski jezik pri Institutu Konfucije, oprobali su se u pravljenju rezbarija od papira i kineskog čvora.

tmp918A

Učenici XIII gimnazije prave rezbarije od papira

tmpC425

Učenici XIII i Matematičke gimnazije prave kineski čvor