Prvi seminar za nastavnike kineskog jezika u Srbiji

Institut Konfucije u Beogradu je organizovao Prvi seminar za nastavnike kineskog jezika u Srbiji

Radi uspešnog realizovanja projekta „Učenje kineskog jezika u školama u Republici Srbiji”, kao i edukacije i obučavanja nastavnika kineskog jezika u osnovnim, srednjim školama i visokoškolskim ustanovama, i podizanja opšteg nivoa nastave kineskog jezika u Republici Srbiji, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Centralna uprava za podučavanje kineskog jezika kao stranog NR Kine (Hanban) i Institut Konfucije u Beogradu, su u periodu 28-30. januara 2014. godine organizovali seminar „Obuka nastavnika kineskog jezika u Srbiji”.

Na seminaru su učestvovali nastavnici kineskog jezika iz Beograda, Leskovca, Sremskih Karlovaca, Zrenjanina, i drugih gradova Srbije. Prodekan Fakulteta za podučavanje kineskog jezika kao stranog Univerziteta za medije i komunikacije NR Kine, prof. Džang Đing bila je poseban gost na seminaru.

Seminar su svečano otvorili pomoćnica Ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, dr Vesna Fila, Ataše za obrazovanje Ambasade NR Kine, prof. Sun i Prorektor Univerziteta u Beogradu, prof. dr Dalibor Soldatić. Oni su istakli važnost organizovanja ovakvih obuka kako bi se podigao kvalitet nastavnika kineskog jezika u Srbiji, popularizovao kineski jezik, i bio formalno uključen u obrazovni sistem Republike Srbije. Na otvaranju seminara prisutnima su se obratili i prof. Džang Đing, direktor XIII beogradske gimnazije i direktor OŠ Vuk Karadžić. Oni su govorili o svojim iskustvima u procesu implementacije kineskog jezika u školski sistem. Tokom radnog dela seminara, koji je upriličen na Fruškoj Gori, prof. Džang Đing je držala predavanje o nastavnim metodama u podučavanju gramatičkih jedinica kineskog jezika kao stranog. Direktor Instituta Konfucije u Beogradu, prof. dr Radosav Pušić govorio je o kineskoj kulturi i važnosti učenja kineskih karaktera. Ućešće u seminaru je uzela i Jasmina Đelić, predsednik Komisije za evaluaciju pilot projekta „Učenje kineskog jezika u školama u Republici Srbiji”. Nastavnici kineskog jezika su za vreme radnog dela seminara imali priliku da predstave svoje nastavne metode, i podele sa drugim učesnicima svoje iskustvo u podučavanju kineskog jezika kao stranog.

seminar 1

Svečano otvaranje „Prvog seminara za

nastavnike kineskog jezika u Srbiji”

seminar 2