Proslava Svetskog dana Instituta Konfucije

Institut Konfucije u Beogradu je i ove godine nizom kulturnih aktivnosti i manifestacija obeležio Svetski dan Instituta Konfucije. Pored saradnika iz Beograda, Dan Instituta Konfucije obeležili su i naši saradnici iz unutrašnjosti, fondacija „Danilo Kiš“ iz Subotice i Kulturni centar Zrenjanina.

Osnovne škole Vuk Karadžić i Janko Veselinović su radionicama posvećenim kineskoj kulturi, radionicom kaligrafije i rezanog papira, proslavile Dan Instituta Konfucije. Učenici XIII beogradske gimnazije održali su prezentaciju o svom učešću na Međunarodnom letnjem kampu i kursu kineskog jezika u Pekingu. Učenici Filološke gimnazije su pesmom i recitacijama poželeli dobrodošlicu novim lektorima iz Kine i obeležili svetski Dan Instituta Konfucije. U Matematičkoj gimnaziji klub Yong Ming je upriličio prezentaciju drevne kineske veštine očuvanja zdravlja Taiđićuena.

20150919-DSC_9635

DSC_0002

DSC_0018

DSC_0010

Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“ Dan Instituta Konfucije obeležila je predavanjem „Kineska politika miroljubive koegzistencije“ profesora Jovana Čavoškog.
Biblioteka grada Beograda postavila je izložbu umetničkih radova sa konkursa Instituta Konfucije u Beogradu na teme „Kina i ja“ i „Mir i razumevanje“.

DSC_0022

Galerija O3one je izložbom „Šangaj: fotografije – posteri – slike (1920-1941.)“ i predavanjem „Prozor u kineski svet – novi ciklus jezičkih i kulturoloških predavanja Instituta Konfucije“ obeležila Dan Instituta Konfucije.

DSC_0030

Institut Konfucije u Beogradu je svečanom proslavom u Rektoratu proslavio svetski Dan Instituta Konfucije. Proslavi su prisustvovali i njegova ekselencija ambasador NR Kine u Beogradu, Li Mančang, rektor Univerziteta u Beogradu, profesor Vladimir Bumbaširević, dekan Filološkog fakulteta u Beogradu, profesor Aleksandra Vraneš i drugi gosti. Institut Konfucije u Beogradu je pripremio prigodan umetnički program za tu priliku akademski hor Obilić, AKUD Branko Krsmanović nastupio je sa horskom numerom; nastupili su i naši najmlađi i najslađi učenici polaznici dečije ustanove Povratak prirodi. Direktor Instituta Konfucije, prof. Radosav Pušič i savetnik za obrazovanje Ambasade NR Kine u Beogradu uručili su nagrade učesnicima Konkursa umetničkih radova Instituta Konfucije u Beogradu. Za kraj je hor polaznika Instituta Konfucije u Beogradu otpevao numeru na kineskom jeziku.

DSC_8578

DSC_8625

DSC_8417

Institut Konfucije u Beogradu je organizovao i proslavu Dana Instituta Konfucije na otvorenom, koja je održana u subotu, 26. septembra 2015. godine od 12 do 14 časova u Knez Mihailovoj ulici u neposrednoj blizini ulaza na Filološki fakultet u Beogradu. Tom prilikom pripremili smo veliki broj interesantnih aktivnosti za posetioce i prolaznike:
naučimo kineski jezik (demo čas); hor polaznika Instituta Konfucije u Beogradu nastupio je sa pesmom na kineskom jeziku; ples lepeza izvele su učenice XIII beogradske gimnazije.
Posebnu pažnju privukla je kineska veština brze promene maski, kao i prezentacija zdravstvenog ćigonga. Lektorke iz Kine su prolaznicima i posetiocima pokazali i neke od jedinstvenih kineskih veština kao što su rezanje kineskog papira, kineska kaligrafija i vezivanje kineskog čvora.

DSC_9411

DSC_9180

Hvala  svim učesnicima i posetiocima što su i ove godine uveličali u ulepšali našu proslavu!