Predavanje prof. Pang Cengjua o Mo Jenu

Predavanje prof. Pang Cengjua o Mo Jenu, dobitniku Nobelove nagrade za književnost za 2012. godinu u organizaciji Instituta Konfucije

Institut Konfucije i izdavačka kuća Laguna priredili su u knjižari Delfi predavanje o Mo Jenu, liku i delu dobitnika Nobelove nagrade za književnost za 2012. godinu. Predavanje je držao prof. Pang Cengju, dekan Fakulteta za studije kineskog jezika za strance Univerziteta za medije i komunikacije NR Kine, pod naslovom „Nobelova nagrada u rukama čoveka koji ćuti“. Prof. Pang živopisnim jezikom uz multimedijalnu prezentaciju predstavio je lik i delo Mo Jena, književnu situaciju u Kini, veze kineskih pisaca i Nobelove nagrade. Prevodilac tokom predavanja bila je Ana Jovanović, koja je doktorirala na Pekinškom Normal Univerzitetu i provela u Kini preko 10 godina. Prisutni su sa velikim interesovanjem pratili predavanje i postavljali pitanja o ekonomskom i socijalnom statusu kineskih pisaca, mestu nagrađivanog Mo Jena u savremenoj kineskoj književnosti, stav kineske vlade i šire javnosti prema pomenutom piscu. Predavanju je prisustvovao i Sju Hong, Savetnik za kulturu Ambasade NR Kine u Beogradu.

Veliki broj domaćih i kineskih medija ispratio je ovaj događaj. Mo Jen, kao nagrađivani kineski pisac, podstakao je veliko interesovanje javnosti u Srbiji za kinesku kulturu i književnost. Izdavačka kuća Laguna otkupila je autorska prava na nekoliko dela Mo Jena.

predavanje Mo Jen 1

Prof. Pang Cengju sa Univerziteta za medije i komunikacije NR Kine