Nastup umetničke trupe iz provincije Hunan

U subotu 17. oktobra 2015. godine beogradska publika imala je priliku da uživa u nastupu umetničke trupe „Sunce“ sa Univerziteta za nauku i tehnologiju Čangša iz provincije Hunan NR Kine. Umetnička trupa „Sunce“ tokom svoje posete jugoistočnoj Evropi imala je nastupe u pet zemalja. Svojim programom publici su predstavili tradicionalne plesne i pevačke numere svoje provincije i etničkih grupa koje u njoj žive!

1

Njegova ekselencija Ambasador NR Kine u Beogradu, gospodin Li Mančang, prorektor Univerziteta za nauku i tehnologiju Čangša, profesor Zou Hongru, direktor Instituta Konfucije u Beogradu, profesor Radosav Pušić pozdravili su goste! Nastup umetničke trupe svojim prisustvom uveličali su i dekan Fakulteta Dramskih Umetnosti i brojni Beograđani i Kinezi koji žive u Srbiji.

2

Umetnički program koji je trajao skoro dva sata očarao je brojnu publiku prelepim kostimima, tradicionalnim kineskim muzičkim instrumentima, narodnim pesmama provincije Hunan, raznovrsnim plesovima i prezentacijom borilačkih veština. Među petnaest tačaka koje su izvedene našla se i tradicionalna kineska opera „Priča o drvoseči Liju Haiju“, kao i numera za pipu i flautu od bambusa „Tajvanska hrizantema“. Raznovrsni i veličanstveni plesovi različitih etničkih grupa poput Ujgura, Tibetanaca, naroda Dai i Mijao oduševili su goste i zaslužili brojne gromoglasne aplauze. Svaka numera je, pored divne muzike i plesa, obojila pozornicu prelepim tradicionalnim nošnjama ovih naroda. Specijalani gost večeri bile su učenice baletske škole „Lujo Davičo“ koje su svojim gracioznim izvođenjem numere „Labudovo jezero“ i „Karneval životinja – Labud“ oduševile publiku i dobile gromoglasan aplauz!

3

Plesna numera: „Zanha“

5

Tradicionalna kineska opera iz provincije Hunan:

„Priča o drvoseči Liju Haiju“

5

Instrumentalni ansambl: „Tajvanska hrizantema“

6

Plesna numera: „Lepa Hua Dan“

7

Baletska škola „Lujo Davičo“: „Karneval životinja – Labud“

NR Kina i R Srbija već godinama neguju svoje prijateljstvo zahvaljujući međusobnoj saradnji. Srpska publika zahvaljujući kulturnoj saradnji koju Institut Konfucije u Beogradu ostvaruje sa univerzitetima iz Kine ima priliku da se upozna sa kineskim tradicionalnim instrumentima, muzikom, pesmama i plesovima. Institut Konfucije u Beogradu svojim aktivnostima prenosi kinesku kulturu i tradiciju svim ljubiteljima Kine i kineske kulture!

8