Finale kviza „Poznavanje kineske kulture i jezika“

Održano veliko finale kviza „Poznavanje kineske kulture i jezika“ za učenike srednjih škola u organizaciji Instituta Konfucije u Beogradu

Institut Konfucije u Beogradu je 27. maja 2012. godine u Matematičkoj gimnaziji održao veliko finale kviza „Poznavanje kineske kulture i jezika“ za učenike srednjih škola. U finalu kviza učestvovalo je 15 kandidata iz Filološke gimnazije, XIII beogradske gimnazije i Matematičke gimnazije, koji su uspešno prošli drugi krug takmičenja. Učesnici finala su još jednom imali priliku da pokažu svoje poznavanje kineske istorije, geografije i kulture, kao i poznavanje kineskog jezika. Velikom finalu kviza prisustvovali su: direktori i profesori IK-a, predstavnici Kineske ambasade u Beogradu, direktori srednjih škola, studenti i učenici iz Beograda. O ovom događaju su izvestili kineski i domaći mediji.

Svih 15 finalista dobilo je prigodne poklone, a najboljih 10 je osvojilo mogućnost da učestvuje na letnjem kampu i kursu kineskog jezika u Pekingu, NR Kina, koji zajedno organizuju pekinška vlada, Hanban, Univerzitet za medije i komunikacije u Kini i Institut Konfucije u Beogradu. Institut Konfucije je pobednici finala, Ani Ilić iz Filološke gimnazije, poklonio povratnu avionsku kartu za odlazak na ovaj program. Dvoje drugoplasiranih osvojilo je 50 % troškova prevoza, a troje trećeplasiranih 30 % troškova prevoza, koje će obezbediti Institut Konfucije.

Pored individualnog takmičenja, deo finale je bio posvećen i međuškolskom nadmetanju tročlanih timova. Ekipe su se takmičile u znanju, veštinama i sposobnostima logičkog zaključivanja, a pobedu je odnela XIII beogradska gimnazija. Nakon kviza organizovan je prigodan koktel i druženje uz kinesku muziku, ispisivanje kaligrafije i pravljenje rezanog papira.

Cilj kviza „Poznavanje kineske kulture i jezika“ je pružanje podsticaja srednjoškolcima, koji uče kineski jezik, da se što bolje upoznaju sa kineskom kulturom, i da se najboljim učesnicima, kroz osvojene nagrade, pruži prilika da posete NR Kinu.

finale kviza 1

Finalisti kviza „Poznavanje kineske kulture i jezika“

finale kviza 2

Zajednička fotografija učesnika kviza koji su svojim znanjem