Dani Kine na Novom Beogradu

Institut Kofucije u Beogradu i Novobeogradska kulturna mreža su u cilju upoznavanja lokalnog stanovništva sa kineskom kulturom organizovali Dane Kine na Novom Beogradu 25-26. februara 2012. Tokom dva dana upriličen je niz aktivnosti: radionice kineske kaligrafije i slikarstva, izložba fotografija, promocija kineskog jezika i kaligrafije, promocija taiđija, projekcija kineskog filma, promocija kineskog kulinarstva, promocija knjige. Svečanoj ceremoniji otvaranja manifestacije Dani Kine na Novom Beogradu prisustvovali su rektor Univerziteta u Beogradu, prof. dr Branko Kovačević, nekadašnji ambasador R Srbije u NR Kini i dekan Univerziteta Singidunum Slobodan Unković i zamenik predsednika opštine Novi Beograd.

Dani Kine novobeogradska mreza

Ceremonija otvaranja Dani Kine na Novom Beogradu –

uvaženi gosti se obraćaju prisutnima

Dani Kine nbm 1

Radionica kaligrafije za decu sa Novog Beograda

dani Kine nbm2

Profesor kaligrafije podučava polaznike radionice kaligrafije za odrasle

Direktor Instituta Konfucije, prof. dr Radosav Pušić i direktor izdavačke kuće „Čigoja” 26. februara predstavili su knjigu, koju je priredio prof. dr Radosav Pušić, „Podnebesko carstvo”. „Podnebesko carstvo” je zbirka putopisa i tekstova o Kini u periodu od XVIII do XX veka, onako kako je ona izgledala u očima dvanaest viđenijih Srba koji su u tom period boravili u ovoj dalekoj zemlji.

dani Kine nbm3

Promocija knjige „Podnebesko carstvo“

Tokom večeri 26. februara održana je promocija taiđija. Učitelj taiđija iz Instituta Konfucije i učenici su zajedno vežbali taiđi, kineski boks i dobili veliki aplauz prisutne publike.

dani Kine nbm4

Učitelj taiđija iz Instituta Konfucije zajedno sa polaznicima vežba taiđi

Polazeći od činjenice da je kineska kuhinja veoma popularna u Srbiji, Institut Konfucije je povodom Dana Kine zajedno u saradnji sa kineskim restoranom „Kineski zid” i novobeogradskim restoranom „Vivio” organizovao 27. februara Dan kineske kuhinje. Gosti restorana Vivio imali su priliku da probaju neka od tradicionalnih kineskih jela, uživaju u autentičnoj kineskoj muzici, kineskim filmovima i  izložbi kineskog rezanog papira.

dani Kine nbm5

Glavni kuvar sa organizatorima Dana kineske kuhinje

i osobljem restorana Vivio