Dan Instituta Konfucije u Narodnoj biblioteci

PUTOPISI SRBA O KINI – IZLOŽBA RAZGLEDNICA
U NARODNOJ BIBLIOTECI SRBIJE

Beograd, 23. septembar 2014. godine – U saradnji sa Narodnom bibliotekom Srbije, Institut Konfucije u Beogradu prirediće za srpsku javnost, poštovaoce i ljubitelje kineske kulture izložbu razglednica pod naslovom Putopisi Srba o Kini. Izložba će biti dostupna javnosti od 26. do 30. septembra u holu ispred Centralne čitaonice srpske nacionalne biblioteke, a povodom Svetskog dana Instituta Konfucije.

Razglednice prikazane na ovoj izložbi samo su mali deo kolekcije koja je izvorno pripadala Borislavu Velimiroviću (12. decembar 1880. – 8. septembar 1945), jednom od desetoro dece Miloša Velimirovića, sveštenika iz Pirota, koji je dugo godina kao zvanični službenik ruskog carstva, posredni učesnik rusko-japanskog rata, boravio u raznim gradovima Kine – Pekingu, Tienđingu i Šangaju.

Izložba Putopisi Srba o Kini biće prikazana u nekoliko celovitih segmenata koji pripadaju različitim razvojnim periodima: od najranije faze i „zlatnog doba“ razglednica (1907- 1915), do ranog perioda tzv. „moderne ere“ (1915-1930).

Tematski, razglednice se mogu svrstati u istorijske (obeležavaju rat, društvena previranja, parade, političke događaje); fotografske zapise (fotografije državnih zvaničnika, žena, dece, scena svakodnevnog života); poglede na ulice i gradove; umetničke (slikanje portreta, pejzaža, spomenika kulture).
Logo manifestacijelogo_institut_konfucije_vectorNarodnaBiblioteka